İngilizce - Türkçe Sözlük API'si

Çevir.com API'sini kullanarak, uygulamalarınıza sözlük özelliği ekleyebilirsiniz, hatta çevir.com'a rakip bile olabilirsiniz.

API servisine www.cevir.ws alan adı üzerinden erişilebilir. Şu anda geçerli sürüm numarası 1'dir. Yeni API sürümleri çıktıkça, uygulamalarınızın parametre, sonuç formatı gibi değişikliklerden etkilenmemesi için, eski sürümler yayından kalkmaz. Çevir.com API'si cross-domain istekleri kabul edecek şekilde (CORS) yapılandırılmıştır.

Şu anda herhangi bir sorgulama limiti yoktur. İleride olmayacağı anlamına gelmez. Eğer API'yi kullanarak sözlük veritabanını kopyalamak niyetinde iseniz, bana atacağınız bir mesaj ile bu zahmete girmenize gerek kalmaz. İsteyene veritabanını zaten gönderiyorum.

API Sürüm 1

Sorgu

http://cevir.ws/v1?q=query&m=25&p=exact&l=en

q: Bu parametre sorgulanan kelime içindir. En fazla 25 karakter olabilir. Boşluk ve özel karakterler içeremez. UrlEncoded olarak göndermeyi unutmayın.

m: Her bir dil için dönecek maksimum sonuç adedidir. 1 ile 25 arasında olmalıdır. Yani l=all parametresini kullandığınızda girdiğiniz değerin iki katı sonuç dönebilir.

p: Sorgu parametresinin aranacak kelime başlığı içindeki yerini gösterir. "exact", "left", "right" ve "both" değerlerini alabilir.

l: Arama yapılacak dili gösterir. İngilizce sözlükte arama yapmak için "en", Türkçe sözlükte arama yapmak için "tr" olmalıdır. Her iki sözlük için "all" değerini kullanınız.

Sonuç

Sorgulama sonucu JSON formatındadır. İlk gelen "control" nesnesi içinde her zaman üç değer döner. "status" alanı işlem durumuna göre "ok" ya da "error" değeri döner. "message" hata durumunda hata mesajını içerir. "results" ise toplam dönen sonuç sayısını içerir.

Takip eden "word" nesneleri sonuçları içerir. "lang" dönen kelimenin hangi sözlükten geldiğini, "uid" kelimenin seri numarasını, "title" kelimeyi, "desc" ise sözlük karşılığını içerir.

1