Temel Kullanım

Bilmeniz gereken temel şey, tarayıcınızın adres satırına aradığınız kelimeyi yazdıktan sonra sonuna çevir.com eklemek. Bu kadar basit. Fakat ben alıştığım yöntemden vazgeçmem derseniz, soldaki arama kutusunu her zaman kullanabilirsiniz.

Örn. "Sözlük" kelimesinin İngilizce anlamını öğrenmek için adres satırınıza http://sözlük.çevir.com yazmanız yeterlidir.

Karakter ve Klavye Sorunları

Arama yaparken ş/s, ç/c, ı/i gibi karakterler birbirinin yerine kullanılabilir. Eğer alan adı olarak çevir.com kullanmak istemiyorsanız, cevir.im adresini de kullanabilirsiniz.

Örn. "Sözlük" kelimesini, http://sözlük.çevir.com , http://sozluk.çevir.com , http://sözlük.cevir.im ya da http://sozluk.cevir.im şeklinde aratmanız arasında hiçbir fark yoktur.

Uzun Bir Kelimeyi Aramak

Arama yaparken kelimenin tamamını yazmak zorunda değilsiniz. İlk 5-6 harf çoğu zaman yeterli olmaktadır.

Örn. "solidification" kelimesinin Türkçe anlamını öğrenmek için adres satırınıza http://solidi.çevir.com yazmanız yeterlidir.

Bir Deyim Aramak

İçinde birkaç kelime bulunan deyimleri aratmak için kelimeleri aralarında boşluk bırakmadan aratabilir yada deyimde geçen belirgin bir sözcüğü seçerek aratabilirsiniz.

Örn. "break through" deyiminin anlamını öğrenmek için http://breakthrough.çevir.com yada http://break.çevir.com yazmanız yeterlidir.

Normal kelime aramalarında olduğu gibi deyimlerin de tamamını yazmak zorunda değilsiniz. İlk kelime ve ikinci kelimenin ilk 1-2 harfi yeterli olmaktadır.

Sayıların İngilizce Yazılışları

Bir tam sayının İngilizce yazımını öğrenmek için, sayıyı sadece rakamlardan oluşacak şekilde yazdıktan sonra sonuna .çevir.com ekleyin.

Örn. "120879" sayısının İngilizce yazılışını öğrenmek için http://120879.çevir.com yazmanız yeterlidir.

Joker Karakter

Alt çizgi (_) karakteri joker karakterdir ve sadece tek karakter yerine geçer. Boşluk dahil olmak üzere tüm rakam ve harflerin yerine kullanılabilir.

Örn. "r" ile başlayıp, "k" ile biten dört harfli kelimeleri listeletmek için, http://r__k.çevir.com (iki adet "_" ile) yazmanız yeterlidir.

1